Úvodní stránka » Kabelové trasy

Kabelové trasy

Podlahy ANO i NE

Instalace metalických či optických kabelů do kabelových roštů, ať již instalovaných ve dvojité podlaze, nebo v závěsech, mají negativní vliv na jejich přenosové vlastnosti v závislosti na jejich váze a čase, po kterou jsou kabely vystaveny namáhání vlastní vahou jeden na druhý. Stejně tak nekvalitně odlitá podlaha má velice často nerovný a nevyhovující povrch s vystupujícími ostrými prvky.

Z tohoto důvodu je velice důležité dbát na správné uložení datových kabelů tak, aby nedocházelo k degradaci přenosových vlastností způsobených:

ochrana kabelů před:

 • Souběhy se silovým vedením
 • Otlaky v roštech způsobených vlastní váhou kabelů
 • Teplota v okolí kabeláže – nejen standard ČSN EN 50173 definuje doporučenou teplotu v okolí kabeláže. Se vzrůstající teplotou klesá výkonnostní charakteristika kabeláže.
 • Správná cirkulace vzduchu v prostoru kabeláže
 • Ostré prvky v roštech, či na podlahách                                                                          

Cablelay FO 4.jpg

Nepodceňujte tyto aspekty a dbejte i na správné vedení a uložení datových kabelů, nejen v datovém centru, ale i v kancelářích či průmyslových halách. Existuje mnoho řešení, které Vám zajistí i v budoucnu klid a správnou funkčnost kabeláže. Nejen pro datová centra jsou vhodná následující řešení:

Závěsné kanály pro optiku  Kabelové rohože Kabelové podlážky
FiberGuide - kabelové trasy pro FO Cablelay Matting Cablelay Rigid

Systém optických kanálů FiberGuide

Systém správy optických kabelů FiberGuide společnosti CommScope je žlabový systém navržený pro vedení optických propojovacích kabelů v datových a telekomunikačních místnostech. Katalog ke stažení zde.

FiberGuide zajišťuje bezpečí optické trasy mezi jednotlivými rozvaděči a zařízeními. Svým provedením poskytuje fyzickou ochranu kabeláže, minimalizuje ohybyFiberGuide_COMMSCOPE_6.JPG optických vláken v souladu s doporučením výrobce kabelů. Systém FiberGuide je navržen tak, aby zajistil, že v celém systému bude zachován minimální poloměr ohybu 5 cm a nedocházelo k útlumu na trase vlivem špatné instalace.

V nabídce výrobce naleznete veliký výběr různých rozbočení, ohybů, pevných i flexibilních svodů do rozvaděče a mnoho dalších položek. Barevné provedení je žluté nebo černé.

Díky své konstrukci je připraven nejen na možné a snadné rozšiřování v budoucnosti, ale současně poskytuje prostor pro kabelovou rezervu.

Kabelové podlážky a rohože

jedná se o flexibilní ochranu kabelů pro dvojité podlahy a kabelové rošty CableLay MATTING a Cablelay RIGGID.

Systém Cablelay poskytuje flexibilní vysoce účinnou fyzickou bariéru, chránící kabely před ostrými hranami, výčnělky, drsným a nerovným povrchem, tlakovými body v kabelážních roštech, případnými chemickými nečistotami a hlavně vodou. Rozměry a popis ke stažení zde.

PODLÁŽKY jsou primárně určeny pro pokládku do kabelových roštů. Tloušťka podlážky 2mm, 3mm či 6mm zajišťuje rovnoměrné rozložení vlastní váhy kabelových svazků a tím zachování jejich přenosových vlastností po celou dobu životnosti.  Doporučení pro použití podlážek do kabelových roštů naleznete i v instalačních návodech různých výrobců kabelážních systémů, zejména pak u kabeláží od cat.6 a více, nebo u optických kabelů. 

 • zamezují devastaci kabelových svazků vlivem otlačení od drátěných roštů
 • chrání před ostrými hranami
 • snadná a rychlá instalace
 • šířky podlážek od 100 do 550mm
 • LSZH provedení
Cablelay FO barevne 2.JPG

Otlačení kabelů, ležících na dně roštu, mají působením vlastní váhy zcela jiné přenosové vlastnosti a dochází ke zvýšení útlumu a přeslechu mezi páry v kabelu než při jejich počáteční instalaci. Snadno se Vám tak může stát, že kabeláž v budoucnu nebude schopna přenášet požadované aplikace.

ROHOŽE jsou určeny pro instalaci přímo na betonové podlahy. Díky „uzavřeným buňkám“ zabraňují vzlínání vody a vlhka zejména při havárii, např. prasklým radiátorem či chladícím systémem apod. Zamezují vzlínání chemických substancí z betonových ploch zkracující životnost kabelových vedení. Rohože jsou dodávány v různých tloušťkách – 6mm, 13mm nebo 25mm, které ochrání kabely před ostrými výčnělky a hroty v podlahách a konstrukcích.

 • okamžitá a snadná změna vedení kabelové trasy dle aktuální potřeby na stavbě
 • možnost okamžitého rozšíření kabelových tras
 • čistá a jednoduchá instalace, rychlé řezání dle požadované délky
 • snadná manipulace a bezhlučná instalace
 • široký sortiment dalšího příslušenství – lepící pásky, přemostění…
Cablelay FO 1.jpg

Rohože se lokálně fixují k podlaze lepidlem, odpadá tak nutnost vrtání kotev pro kabelové rošty. Bezhlučná instalace a snadná manipulace umožňuje okamžité změny vedení trasy dle potřeby na stavbě. Rohože jsou dodávány v LSZH provedení nebo v Class 0 v návinech 10, 20 nebo 30m v závislosti na jejich tloušťce.

AKTUALITY

Hardwarové řešení pro automatické monitorování portů je vhodným řešením pro menší firmy, které potřebují rychle a snadno provádět změny v počítačové síti. VisiPORT je dále snadno upgradovatelný na inteligentní management imVision.

Rostoucí nároky na kabeláže, nutí uživatele zvažovat implemetaci inteligentního managementu (AIM). Ten se tak stává součástí technických norem.

Funkční řešení pro neustále se zvyšující množství dat v rámci optických sítí v datových centrech.

 • OPTICKÉ KONEKTORY
Migrace z 400G na 800G nebo až na 1.6T...nejen nové konektory SN, CS a větší hustota portů bude realitou?
Dokumenty ke stažení:
Migrace 400 - 800G část 1
Migrace 400 - 800G část 2

 

 

...distributor kabelážních systémů...

Petalit s.r.o., Mikulova 2210/8 - 149 00 - Praha 4 +420 728 376 623